5 mitów o kamieniach syntetycznych

Mit 1. Kamienie syntetyczne to podróbki

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, który wziął się najprawdopodobniej z przeniesienia na grunt gemmologii marketingu. Słowo „podróbka” lub „falsyfikat” używane jest najczęściej w odniesieniu do rzeczy, które celowo zostały stworzone po to, by udawać inne.

Kamienie syntetyczne nie są tworzone po to, by udawać i uchodzić za takie, które powstały naturalnie. To po prostu inna, zazwyczaj tańsza, metoda uzyskiwania kryształu o identycznych bądź podobnych właściwościach do kryształu powstałego naturalnie.

Biżuteria może być podróbką – np. wtedy, kiedy kupimy komplet biżuterii sygnowany logo Cartier za 100 zł. Natomiast kamienie syntetyczne nie są podróbkami – to po prostu inna metoda uzyskania kryształu. Oczywiście, jeśli ktoś sprzedaje syntetyczny kamień twierdząc że jest naturalny, to próbuje nas oszukać i w tym rozumieniu, sprzedaje nam falsyfikat. Jeśli jednak wiemy, że mamy do czynienia z kamieniem syntetycznym, to nie ma mowy o podróbce.

Mit 2. Kamienie syntetyczne są tanie

Jeśli wierzysz w ten mit, to co powiesz na to, że Moissanit, kamień uzyskiwany jedynie w warunkach laboratoryjnych, jest droższy od brylantu? Kamienie syntetyczne mogą osiągać bardzo wysokie ceny – wszystko zależy od technologii wyprodukowania, zgodności kryształu z kamieniem naturalnym oraz jakości produktu.

Mit 3. Bogaci ludzie nie kupują kamieni syntetycznych

Wprost przeciwnie. Są one bardzo często wybierane prze osoby zamożne, które – jeśli posiadają kosztowne kolie kupowane jako lokata kapitału, zlecają wykonanie kopii z kamieniami syntetycznymi, by móc cieszyć się nimi na co dzień.

Mit 4. Kamienie syntetyczne są zrobione z plastiku bądź ze szkła

W tym micie jest odrobina prawdy, bo faktycznie, niektóre kamienie są wykonywane z tanich materiałów. To jednak tak naprawdę nie są kamienie syntetyczne, a imitacje kamieni szlachetnych. Kamienie syntetyczne tworzy się na wskutek procesów chemicznych syntezy. Mają one właściwości chemiczne i fizyczne identyczne bądź zbliżone do kamieni naturalnych.

Mit 5. Kamienie syntetyczne sklejone kawałki naturalnych kamieni

Faktycznie, w jubilerstwie stosuje się metodę uzyskiwania kamieni szlachetnych poprzez łączenie dwóch (dublety) trzech (triplety) bądź większej ilości kamieni naturalnych. Są to kamienie kompozytowe, które uznawane są za naturalne, choć ze względu na to iż powstały przez połączenie kilku innych są tańsze. Kamienie syntetyczne w całości powstają w procesie syntezy.

Jak widzicie, kamienie syntetyczne to wcale nie to sam co tanie szkiełka. To pełnowartościowe i – przede wszystkim – równie pięknie wyglądające jak naturalne – kamienie szlachetne.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/5-mitow-o-kamieniach-syntetycznych/