Historia pierścionków zaręczynowych

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków.

Gdy znajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Przedtem jednak ma miejsce ta długo wyczekiwany przez mnóstwo kobiet moment – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – tradycja od wielu stuleci

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to niezwykle stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, iż od tego palca prowadzi “vena amoris”, to znaczy żyła prowadząca prosto do serca. Ogólnie przypuszcza się, że tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy sprowadzili Grecy. Pierwotnie wytwarzano je ze skóry, z łodyg konopi, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, głównie żelaza. Drogimi pierścionkami ze srebra bądź złota obdarowywano wyłącznie wtedy, gdy mężowie pragnęli pokazać swoją bezgraniczna ufność do przyszłej żony. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, platyną oraz złotem, tymczasem materiały te tak naprawdę powszechnie wykorzystuje się do ich wytwarzania zaledwie od kilku wieków, natomiast znamienny wzrost ich popularności można zauważyć w poprzednim wieku.

Pierścionek zaręczynowy – ile powinieneś wydać?

Rzecz jasna, pożądana biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień z pokaźnym brylantem, jednakże możliwości dowolnego dobierania przeróżnych kamieni i metali są ogromne. Nie licząc diamentów wykorzystuje się rubin, szmaragd czy tanzanit. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, a nawet drewno, jednak nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki wytworzone z platyny i przeróżnych typów złota (różowego, białego i żółtego).
Ile powinien być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było pogląd, iż narzeczony winien zapłacić na niego minimum dwumiesięczną wypłatę. Koszt zakupu zależny jest od wielu elementów: użytego kamienia, liczby karatów, wzoru czy surowca, toteż każdy znajdzie śliczny, jedyny w swoim rodzaju pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności symbolem miłości oraz zaangażowania, zatem jego cena ma drugorzędne znaczenie. Ważne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej żonie.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]