Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Więcej szczegółów o obrączkach Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, miłości i lojalności są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – część ceremonii zaślubin od XIII wieku

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednak, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka wieków później. Już uprzednio miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Szwecji, na Słowenii, w Irlandii albo w Czechach, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starymi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki razem, jednak obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś z żelaza, obecnie ze złota lub platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej subtelnym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz), które uosabiały siłę miłości. Współcześnie do ich wykonania używa się przede wszystkim złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź ważny dla młodej pary cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]