Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Skieruj się tu jeśli jesteś zainteresowany biopsją fuzyjną prostaty.

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i rozmiaru do kasztana. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak istotna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość zidentyfikowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym przeważnie ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki czy wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]