Poszerz swoje wiadomości o bólu pleców w odcinku lędźwiowym
Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo zaczyna być normalnością dla sporej części populacji. W dzisiejszych czasach jest to przypadłość, z którą mierzą się nie tylko starsi ludzie. Niska aktywność fizyczna skorelowana z pracą biurową powoduje, że bólu tego typu doświadczają też młodsze osoby.
Co może być powodem bólu pleców?
Ból pleców może wynikać z wielu przyczyn. Jego odczuwanie przykładowo na wysokości klatki piersiowej w wielu przypadkach związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także dawać znaki o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy chorób narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból między łopatkami często jest konsekwencją nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni czy ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z przestawiania przedmiotów o dużej masie czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest zaniedbywany, bo zanika po wypoczynku, jednakże może on być objawem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Naturalnie ból pleców bywa także wynikiem przeróżnych stanów zapalnych bądź urazów niejednokrotnie tak błahych, że wracamy do nich pamięcią dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.
Ból pleców – co rekomendują specjaliści?
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i trzeba jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on wstępnie typ oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który ustali optymalną formę terapii. Nie można jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup należy dbać zawsze, nawet gdy nie sprawiał do tej pory problemów. W tym celu lekarze zalecają dbanie o właściwą wagę, systematyczny ruch, jak również pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy biurku. Naprężone mięśnie karku czy grzbietu można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami wzmacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe oraz pobudza cyrkulację limfy i krwi.
Kontakt z nami:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]