Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest cukrem, który obecny jest w rozmaitych tkankach żywych organizmów, np. w ciałku szklistym gałki oka. Jednakże najwięcej można go znaleźć w skórze. Aktywuje on produkowanie kolagenu, a przy tym ma także właściwość wiązania dużych ilości wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest jędrna. Wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego stopniowo się zmniejsza, przez co skóra staje się wiotka. Tak powstają zmarszczki, stanowiące naturalny skutek nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się.
Kwas hialuronowy i jego ogólne zastosowanie w medycynie
Chociaż kwas hialuronowy głównie kojarzy się z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten związek chemiczny wykorzystywany jest w zdecydowanie szerszym zakresie. Wykorzystuje się go między innymi w ortopedii do leczenia rozmaitego typu zwyrodnieniowych schorzeń stawów czy w proktologii do leczenia chorób odbytu. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, spłycenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie okolic ust, podbródka oraz brody, redukcja cieni pod oczami czy podkreślenie kości policzkowych. Poza zabiegami na twarz, kwas hialuronowy stosuje się również na dłonie i na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).
Popularne przeciwwskazania do wykonania ostrzykiwania kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, tym samym ewentualne reakcje uczuleniowe czy podrażnienia po zabiegu przytrafiają się okazjonalnie, lecz nie należy ich lekceważyć. Przed decyzją o zabiegu specjalista prowadzi z pacjentem konsultację, w trakcie której stwierdza, czy istnieją przeciwwskazania do przystąpienia do procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak między innymi ciąża, choroby autoimmunologiczne, opryszczka czy stany zapalne skóry, a także możliwe uczulenie na ten polisacharyd.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się za pomocą miękkiej kaniuli, która dzięki tępej końcówce nie przecina tkanek jak typowa igła. Zależnie od rozmiaru obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po zabiegu na skórze może pojawić się obrzęk, który zanika po mniej więcej dwóch, trzech dniach. Warto zaznaczyć, że efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są wieczne, gdyż ten związek ulega stopniowemu procesowi metabolizmu przez organizm.