Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś jednak, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne środki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, że leczenie będzie w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, jeżeli pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych partii uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często bardzo złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?
Sprzęt do leczenia kanałowego
Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do monitora przed oczami stomatologa, minimalizując prawie całkowicie ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują też odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu oraz poprawienie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia
Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze będzie ono refundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci mówią w internecie.