Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Zamów silniki szczotkowe.

Wiele sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, małe bądź ogromne, te urządzenia zmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, z jakich elementów składają się ani jak pracują te silniki.

Silnik elektryczny prądu stałego – zasługa znanych innowatorów XIX w.

Rolą silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych naukowców połowy XIX w., jak między innymi Thomas Edison, Moritz Jacobi czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, stojana, rotora, komutatora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za swoją niezawodność, a także ciche działanie.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w licznych powszechnie używanych sprzętach

Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik CD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem samochodzików i pociągów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie podarujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniczki DC wykorzystują również entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach dla hobbystów bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od najlepszych światowych producentów.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]