Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

System rozliczeń SWIFT. Dowiedz się więcej na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

Co jest najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA i SORBNET.Na całym świecie działają również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i wiele innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, obecnych w Polsce.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]