Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Dowiedz się więcej o e-fakturach.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie biznesmenom na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z nieprawidłowym odczytywaniem pól faktur

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, jednakże dla właściwego programu do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument będzie doskonale czytelny. Fakt, iż faktury mają jednolitą strukturę powoduje, że obojętnie których programów księgowych użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to istotny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskują

Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz wcześniej dostaną zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, że nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, lecz musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]