Sztabki złota – metoda dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Gromadzenie środków pieniężnych na koncie bankowym bądź zakładanie lokat nie jest teraz tak rentowne jak kilka lat temu. Niskie oprocentowanie proponowane przez banki, ale również i powszechniejsza świadomość, że nie zainwestowane środki nie zarabiają sprawiły, że Polacy poszukują strategii, które umożliwią ich pieniądzom przynosić po latach poboczny dochód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych czy akcji, coraz większe zainteresowanie zdobywają metale inwestycyjne, a przede wszystkim – sztabki złota.

Złoto w sztabkach – czemu popyt na ten metal pozostaje wysoki?

Z góry wypada stanowczo zaakcentować, iż lokata pieniędzy w złoto w sztabkach to inwestycja na wiele lat. Złoto z reguły nie ulega silniejszym i słabszym wahaniom dostrzeganym w gospodarce, a wręcz niestabilność gospodarcza i polityczna nieraz podwyższa jego cenę. Rzecz jasna, można odnotować wahania w jego wartości, jednak przeglądając jej historyczny wykres natychmiast daje się zauważyć, iż z biegiem idzie ona w górę. Dlaczego? Od wieków ilość tego metalu szlachetnego w aktywnym obiegu w zasadzie się nie zmienia. Dawno temu był on uniwersalnym środkiem płatniczym, w dzisiejszych czasach jest w szerokim zakresie stosowany w przemyśle chemicznym, medycynie oraz elektronice, a także – nadal na dużą skalę – w sztuce i złotnictwie. Pomimo, że wydobycie złota jest bezustanne i w teorii powinno go przybywać, odzyskiwanie tego metalu wykorzystanego między innymi do produkcji sprzętu elektronicznego (jak odtwarzacze CD czy też kable USB) jest często nieopłacalny, tym samym zapotrzebowanie na złoto utrzymuje się wysokim poziomie i oczekuje się, iż w przyszłości trend ten nie powinien się zmienić.

Złoto w sztabkach – kogo stać na jego nabycie?

Słysząc o inwestycji pieniędzy w sztabki złota większość osób błyskawicznie oceni, że to nie dla nich, z powodu znaczny koszt. Jednakże sztabki złota są odlewane w różnorodnych rozmiarach, toteż zasadniczo każdy może pozwolić sobie na inwestycję jakiegoś wycinka oszczędności w ten szlachetny metal. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 1 g, 2,5 g bądź 5 g. Takie małe sztabki są też perfekcyjne jako podarunek. Zasobniejsi inwestorzy, dysponujący pokaźniejszym kapitałem raczej wybierają cięższe sztaby złota o wadze 20 g, 500 g, a także 1000 g. Trzeba jednakże wiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie da się rozłamać kupionej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży. Po drugie, wybierając cięższą sztabkę nabywamy złoto zdecydowanie taniej. Dlatego należy nabywać złoto w sztabkach o rozmaitym ciężarze bądź zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są wstępnie rozparcelowane na mniejsze kawałki o wadze 1 g.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]