Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe są znane w nawet odległych zakątkach świata
Monety ze złota kojarzymy najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tego zatem powodu ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, dlatego ich wygląd wyjątkowo rzadko podlega „odświeżeniu”. Na ogół złote monety bulionowe bite przez daną mennicę odróżniają się od siebie tylko datą emisji. Wypada zaznaczyć, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza ciężar oraz czystość wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.
Rodzaje złotych monet bulionowych
Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice wypuszczają również monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są z reguły z 24 karatowego złota (.9999), lecz np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety, a w konsekwencji redukcję ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.
W ofercie krajowych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, czyli wymienione powyżej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Kangura.
Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]