Co warto wiedzieć o oknach skrzynkowych?

Znajdź okna drewniane skrzynkowe.

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z zabytkowymi budynkami. Nierzadko zauważyć je możemy w zabytkowych gmachach, starych domkach oraz pałacach. Obecnie są one produkowane w szczególności z myślą o montażu w tego rodzaju, bo użycie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Należy przy okazji zauważyć, że z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są także we współczesnych budynkach. Tym bardziej, że dzisiejsze modele są równie wydajne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolator, który zabezpiecza wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach często dzielone są na cztery części – dwa u góry, mniejsze skrzydła są zamykane osobno i kiedyś były używane do wietrzenia pomieszczeń. Taka budowa najlepiej zda egzamin w budynkach zbudowanych przed laty – na przykład chatach drewnianych.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, muszą być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę lub dąb, lecz ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują również drewno egzotyczne. Drewna takie jak m. in. meranti są wszak o wiele bardziej odporne na działanie wody, powietrza i ekstremalnych mrozów.

Kontakt z nami:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]