Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Potrzebujesz sklejki szalunkowej? Sprawdź sklep.abcszalunki.pl

Deski szalunkowe to podstawowy moduł instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednak przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić domy ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]