Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Fundamenty to niewątpliwie najistotniejsze części budynku. W przypadku zniszczenia okażą się niebezpieczeństwem dla całego domu. Szczególnym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, która może szybko je zniszczyć, a efekty tego będą zauważalne dla wszystkich lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć warto już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w późniejszych latach nie będą niezbędne kosztowne oraz bardzo skomplikowane prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian są najbardziej zauważalne na najniższych kondygnacjach domu. Jak jednak je odróżnić? Które techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?

Jak przed momentem nadmieniliśmy, zawilgocenie potrafi być naprawdę niebezpieczne dla budynku. Gdy wilgoć dotrze do ścian, początkowym symptomem będzie łuszczenie tapet, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko wszak ściany zajmują grzyby oraz porosty, a te potrafią być ogromnym zagrożeniem dla życia mieszkańców domu. Szczególnie niebezpieczne będą dla osób z uczuleniami oraz chorobami układu immunologicznego, u których niekiedy owocują nawet śmiercią. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem wody. Jakie techniki na to pozwalają?

Izolacja fundamentów – jak się ją wykonuje?

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą i w pionie. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza budynek przed opadami i wodą podziemną. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest głównie na terenach, na których często obserwuje się podtopienia. Istotne okazuje się również to, które materiały są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy sięgać po produkty najlepszych producentów.