Jakie jest zastosowanie szalunków?

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonana z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale takie postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak inaczej nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można także skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje wypełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są na przykład w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w szalunki oraz sklejkę.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]