Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Nie szukaj już więcej! Tu kupisz szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one potrzebne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie prześwitów na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ czy też desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają łączniki, belki, głowice ze stali bądź aluminium i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują inne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby całkiem nierentowny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]