Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Chcesz zamówić dźwigary? Skieruj się tu

Szalunki to struktury niezastąpione na większości budów. Przy ich użyciu możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu ścian wylewanych z betonu, jak również przygotowanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także niezastąpione przy formowaniu sklepień – wówczas ich najważniejszym elementem są dźwigary. Bez ich użycia budowa jakiegokolwiek obiektu wielopiętrowego byłaby niewykonalna. Dźwigary sprawiają, iż sufit nie opada kilka minut po wylaniu i jest w stanie zestalić. Z jakich materiałów wykonuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z jakich materiałów wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na spore, sięgające kilkudziesięciu ton obciążenia. Z tej przyczyny jego najważniejszą cechą jest trwałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania i rodzaj wykorzystanych do tego surowców. Te powinny być rzetelnie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem odporności na potężne obciążenia. Najlepszym surowcem jest lite drewno takich gatunków jak buk, olcha, sosna i topola. Niezwykle ważne jest także stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed negatywnym działaniem wilgoci, klejów i pozostałych ciekłych chemikaliów używanych na budowie – a więc substancji, które często zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – wynająć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które na co dzień parają się wznoszeniem wielokondygnacyjnych obiektów mają własne dźwigary. Ich zakup i składowanie wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Z kolei firmy, które okazjonalnie podejmują się zamówień tego typu, mogą ustrzec się nadmienionych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych części szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]