Badania operatorów – na czym polegają?

Dowiedz się więcej o badaniach operatorów Bielsko na http://bit.ly/2xJ7hte.

Kiedy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Ustawa dokładnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że wykonywanie tego typu testów jest tak istotne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także zdolność oceny odległości, poziom koncentracji i prędkość reakcji. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to trzy-cztery lata, a dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]