Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Na http://tinyurl.com/n897kcg zamówisz badania kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym powinniśmy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]