Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.