Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Dowiedz się więcej o łańcuchu śniegowym

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Kontakt z nami:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]