Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Jeśli chcesz kupić kantar sznurkowy, koniecznie odwiedź tę stronę.

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do wielkości i profilu głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach dostępne są rozmaite warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec dzięki nim może sprawować nad koniem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze wyższy komfort dają kantary podszywane – np. prawdziwym albo syntetycznym futrem, które można ściągnąć celem konserwacji. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a przy tym pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo tresury.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej oraz fryzyjskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]