Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Znajdź rynny metalowe.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie części je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny PCV, plastikowe lub metalowe – co kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku surowców – głównie z metalu PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania warto zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Kontakt z nami:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08